W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się system rekuperacji w połączniu z klimatyzacją. Na rynku istnieje wiele rozwiązań technicznych w tym zakresie, a w głównej mierze to od indywidualnych potrzeb klientów oraz od  warunków panujących w domu zależy, na jaką opcję najlepiej się zdecydować.

Rekuperacja ma zadanie odzyskiwanie energii ciepła w zimę i chłodu w lecie. Zwłaszcza przy połączeniu z klimatyzacją daje ona przyjemny efekt chłodu i świeżości.

Rekuperacja w połączeniu z klimatyzacją – szeroka oferta

Jednym z rozwiązań systemów chłodzenia dostępnych na rynku jest klimatyzator kanałowy lub  chłodnica. Zainstalowanie tych urządzeń na kanałach nawiewnych  zapewnia dopływ chłodnego powietrza do wszystkich pomieszczeń wyposażonych w nawiew. System składa się z dwóch urządzeń – skraplacza, który jest montowany na zewnątrz budynku oraz jednostki chłodzącej, która jest umieszczona na kanale nawiewnym rekuperacji. Największymi zaletami tego rozwiązania jest chłodzenie całego domu, a także brak konieczności montażu dodatkowych urządzeń w poszczególnych pomieszczeniach. Wadą jest brak możliwości pełnego  kontrolowania temperatury . Zaznaczyć trzeba że w tym przypadku jesteśmy w stanie schłodzić pomieszczenia o kilka stopni , należy przy tym pamiętać że nie będzie to pełna klimatyzacja.

 Innym rozwiązaniem, na które można się zdecydować jest klimatyzacja typu split lub multisplit. W przypadku tej opcji,w każdym pomieszczeniu, które chcemy chłodzić , musi zostać umieszczona jednostka wewnętrzna. Jest to rozwiązanie polecane w szczególności domom, w których mają być chłodzone tylko wybrane pomieszczenia, jak na przykład sypialnia , pokoje dla dzieci  czy też gabinet do pracy.

 Inną opcją chłodzenia godną uwagi w systemie jednostka wewnętrzna – jednostka zewnętrzna jest montaż klimatyzatora kasetonowego na poddaszu , na klatce schodowej . Dzięki temu, że zimne powietrze trafia do wnętrza budynku w jego centralnej części dostarczany, chłód dużo łatwiej zostaje rozprowadzony po domu dzięki pracującej rekuperacji . Jest to rozwiązanie stosunkowo niedrogie i stosunkowo skuteczne.

 Opisane rozwiązania mogą mieć możliwość grzania lub osuszania, co może być ich dodatkową zaletą.