Rekuperacja - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Zapraszamy do skorzystania z nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez firmę Comfortis z Wrocławia. Terminu rekuperacja używa się wymiennie z określeniem wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to rodzaj instalacji, na którą składa się specjalne urządzenie, czyli rekuperator powietrza (serce układu, w którym odbywa się odzysk ciepła) oraz sieć rozprowadzająca powietrze po budynku. Zaleca się wybór urządzenia w konsultacji z profesjonalistą zajmującym się wentylacją z odzyskiem ciepła, ponieważ to właśnie ten element stanowi o takich cechach instalacji, jak:

  • oszczędność – zarówno energii jak i niskie koszty eksploatacji,
  • wysoka sprawność,
  • odpowiednia wydajność,
  • niezawodność,
  • wygoda korzystania z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Schemat rekuperacji:

rekuperator

Należy jednak pamiętać że mamy w tym przypadku do czynienia nie tylko z urządzeniem, ale również z systemem dystrybucji powietrza, którego odpowiednie zaprojektowanie zapewni nam prawidłową pracę instalacji. System taki składa się z kanałów wentylacyjnych, z jednej strony zakończonych tak zwanymi żaluzjami, przez które powietrze jest wprowadzane do domu oraz wyrzucane na zewnątrz (czasem zamiast żaluzji stosuje się czerpnie i wyrzutnie dachowe), a z drugiej anemostatami (zamiennie kratkami), które nawiewają powietrze do pomieszczeń bądź je stamtąd usuwają. Cały układ ma za zadanie doprowadzać świeże powietrze do pomieszczeń i usuwać zużyte, wilgotne na zewnątrz.

W jaki sposób działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

W okresie zimowym, kiedy mamy niskie temperatury na dworze rekuperator powietrza ogrzewa świeże powietrze czerpane z zewnątrz na wymienniku ciepła powietrzem, które zostaje usunięte z pomieszczeń budynku. Dzięki temu napływające do domu strumienie posiadają znacznie wyższą temperaturę niż te, które byłoby doprowadzone do budynku za pomocą tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Ciepłe i wilgotne powietrze, które jest usuwane z pomieszczeń poprzez wymiennik i oddaje swoje ciepło. Cały proces zachodzący w instalacji przebiega niemal bezgłośnie i przy niskim zużyciu energii elektrycznej.

Na całość systemu składają się dobrze dopasowane komponenty, które odpowiednio zamontowane stanowią gwarancję płynnej i bezawaryjnej pracy. Poza podstawowymi, niezbędnymi elementami, takimi jak rekuperator powietrza, system może także posiadać wyposażenie dodatkowe jak:

  • presostat – czujnik, który informuje nas o konieczności wymiany filtrów,
  • gruntowy wymiennik ciepła (GWC),
  • nagrzewnica powietrza (wstępna lub wtórna),
  • chłodnica – wymiennik ciepła współpracujący często z pompą ciepła,
  • jednostki chłodnicze takie jak Artic czy comfocool (współpracujące tylko z wybranymi rekuperatorami)

Zachęcamy do współpracy.

gwarancja

Rekuperacja

Co to jest?

Rekuperacja to, najprościej rzecz ujmując, odzysk ciepła z powietrza wydmuchiwanego. Odpowiednio skonstruowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia nie tylko stały dopływ świeżego powietrza, ale jest także systemem pozwalającym wydatnie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną danego budynku.

Ile kosztuje?

Najważniejszym elementem całego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła jest rekuperator, dlatego też tak istotny jest jego wybór. Od niego zależy odpowiednia wydajność wymiany powietrza, energooszczędność oraz niezawodność całej instalacji. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi wyboru rekuperatora.

Czy to się opłaca?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wybierana jest właśnie z uwagi na oszczędności jakie przynosi. Optymalny projekt uwzględniający nowoczesne podzespoły, urządzenia oraz fachowy montaż gwarantują niezwykle szybki zwrot inwestycji oraz zminimalizowanie uciążliwych kosztów eksploatacyjnych.

 

Czy wentylacja jest potrzebna?

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń jest bardzo istotna zarówno dla zdrowia człowieka jak i dla samego budynku. W zużytym powietrzu gromadzi się dwutlenek węgla, szkodliwe substancje pochodzące z tworzyw sztucznych, klejów, ale także wilgoć sprzyjająca rozwojowi grzybów czy też innych mikroorganizmów.

 

Projekt wentylacji

Kilka słów o projektowaniu instalacji wentylacyjnych z odzyskiem ciepła.