Co to jest rekuperacja?

Ciesząca się obecnie rosnącą popularnością rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W ramach kontrolowanej wymiany powietrza część energii jest odzyskiwana i wykorzystywana do ogrzania nawiewanego do budynku powietrza. Najważniejszym elementem tej instalacji jest rekuperator, który odzyskuje energię zawartą w wywiewanym powietrzu. Dzięki takiemu systemowi dystrybucji powietrza, zapewniona jest skuteczna wentylacja obiektu przy jednoczesnym odzysku energii. W standardowej wentylacji ciepło zawarte w powietrzu usuwanym z budynku nie jest w żaden sposób odzyskiwane. Rekuperacja generuje bardzo duże oszczędności w obrębie zapotrzebowania na energię cieplną budynku oraz poprawia komfort życia

Jak to działa?

 

Koncepcja, jaka towarzyszyła podczas tworzenia tej technologii, była bardzo prosta – zużyte powietrze ma być usunięte, a w zamian pojawić ma się świeże, posiadające odpowiednią temperaturę. To podstawa działania systemu rekuperacji – ciepłe powietrze pobierane jest przez wentylatory nawiewne, a następnie filtrowane i dostarczane do wymiennika ciepła, przy jednoczesnym usuwaniu zużytego powietrza za pomocą wentylatorów wywiewnych. Powietrze wywiewane z budynku również przepływa przez wymiennik, pozostawiając tam energię cieplną, która pobierana jest przez powietrze nawiewane. Dzięki temu możliwy jest odzysk ciepła, co powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, niezbędną do ogrzania budynku.

Korzyści finansowe i komfort

Główne oszczędności uzyskujemy w okresie zimowym oraz przejściowym, kiedy mamy niskie temperatury na dworze. Wtedy to świeże powietrze czerpane z zewnątrz zostaje ogrzane na wymienniku ciepła przez powietrze, które usuwamy z pomieszczeń budynku. Dzięki temu doprowadzone do domu powietrze posiada znacznie wyższa temperaturę niż to, które byłoby dostarczone do budynku za pomocą tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Pozwala to na znaczne oszczędności energii cieplnej, niezbędnej do ogrzewania i tym samym obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet do50%.

Inwestując w system rekuperacji inwestuje się w komfort, bowiem stała wymiana powietrza gwarantuje świeże powietrze o odpowiedniej temperaturze, a tym samym poprawę samopoczucia i komfortu domowników czy użytkowników obiektu. System tworzy doskonałe warunki do życia dla alergików, a ponadto zapobiega gromadzeniu się w budynku wilgoci i rozwojowi grzybów czy pleśni.

 

Najważniejsze, czyli rekuperatory

Warunkiem sprawnego działania całego systemu, jest dobranie jego najbardziej istotnego elementu, a więc rekuperatora (a także, kiedy zajdzie taka potrzeba, GWC – gruntowy wymiennik ciepła). Nasza wrocławska firma pomaga w dobrze odpowiedniego urządzenia, przestrzegając przed samodzielnym wyborem – brak wiedzy technicznej i kierowanie się tylko opisami producentów może nie wystarczyć. Rekuperatory powinno wybierać się po dokładnej analizie wielu czynników, takich jak wydajność, spręż, efektywność odzysku ciepła w wymienniku, wentylatory ,konstrukcja urządzenia czy wymagania przyszłych użytkowników. Bardzo istotne są również funkcje, które powinno posiadać wysokiej klasy urządzenie. Mowa o rozbudowanym systemie sterowania, funkcji by-pass czy systemie antyzamrożeniowym. O znalezienie optymalnego rekuperatora, podobnie jak wykonanie projektu i montażu instalacji, zadbają nasi specjaliści z Wrocławia.

Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła:

– zapewnia dopływ świeżego, zdrowego powietrza, podwyższając komfort użytkowników danego budynku
– chroni przed wilgocią i co za tym idzie rozwojem grzybów czy pleśni,
– jest przyjazna alergikom,
– eliminuje nieprzyjemne zapachy,
– dostarcza odpowiednią ilość powietrza, eliminując przeciągi,
– jest łatwa w obsłudze (sterowanie w pełni mechaniczne),
– prowadzi do oszczędności energii cieplnej i obniżenia rachunków za ogrzewanie.

gwarancja

Rekuperacja

Co to jest?

Rekuperacja to, najprościej rzecz ujmując, odzysk ciepła z powietrza wydmuchiwanego. Odpowiednio skonstruowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia nie tylko stały dopływ świeżego powietrza, ale jest także systemem pozwalającym wydatnie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną danego budynku.

Ile kosztuje?

Najważniejszym elementem całego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła jest rekuperator, dlatego też tak istotny jest jego wybór. Od niego zależy odpowiednia wydajność wymiany powietrza, energooszczędność oraz niezawodność całej instalacji. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi wyboru rekuperatora.

Czy to się opłaca?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wybierana jest właśnie z uwagi na oszczędności jakie przynosi. Optymalny projekt uwzględniający nowoczesne podzespoły, urządzenia oraz fachowy montaż gwarantują niezwykle szybki zwrot inwestycji oraz zminimalizowanie uciążliwych kosztów eksploatacyjnych.

 

Czy wentylacja jest potrzebna?

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń jest bardzo istotna zarówno dla zdrowia człowieka jak i dla samego budynku. W zużytym powietrzu gromadzi się dwutlenek węgla, szkodliwe substancje pochodzące z tworzyw sztucznych, klejów, ale także wilgoć sprzyjająca rozwojowi grzybów czy też innych mikroorganizmów.

 

Projekt wentylacji

Kilka słów o projektowaniu instalacji wentylacyjnych z odzyskiem ciepła.