FAQ

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania związane z systemem odzysku ciepła. Zgromadziliśmy tutaj podstawową wiedzę, która pozwoli Państwu łatwiej podjąć decyzję. Jeżeli posiadacie inne pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi wrocławskimi specjalistami – z chęcią przekażemy swoją wiedzę i doradzimy Państwu optymalne rozwiązania.

 

Co daje rekuperacja?

 

Wentylacja domu z odzyskiem ciepła zakładana jest przede wszystkim po to, aby zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń budynku i zyskać oszczędność na energii cieplnej, która wykorzystywana jest do ogrzewania budynku. Jest gwarancją:

– wyeliminowania przeciągów,
– usunięcia wilgoci z pomieszczeń,
– wyeliminowanie ryzyka pojawienia się pleśni i grzybów,
– komfortu użytkowników i zapewnienia bezpieczeństwa osobom cierpiącym na alergie,
– usunięcia zanieczyszczeń występujących w powietrzu oraz nieprzyjemnych zapachów.

Jaki ma wpływ na komfort i zdrowie?

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma niebagatelny wpływ na dobre samopoczucie i zdrowie użytkowników. Wysoka jakość powietrza, a więc brak dwutlenku węgla, zanieczyszczeń pyłowych i drobnoustrojów, odpowiednia ilość dostarczanego tlenu, właściwa wilgotność i temperatura oraz brak przeciągów to klucz do zapewnienia sobie komfortu w pomieszczeniach zamkniętych, w których spędzamy dużo czasu.

Jak działa?

W wyniku wentylacji pomieszczeń dochodzi do strat ciepła, a dzięki zainstalowanemu rekuperatorowi możliwe jest znaczące zminimalizowanie tych strat. Wymiennik ciepła sprawia, że napływające do wnętrz świeże powietrze odbiera ciepło z powietrza wywiewanego, dzięki czemu możliwy jest odzysk ciepła na poziomie nawet do 95 procent. Dodatkowo zainstalowane filtry usuwają wszelkie zanieczyszczenia z nawiewanego powietrza.

 

Jakie są rodzaje rekuperatorów?

 

Rozróżniamy trzy rodzaje centrali:- Krzyżowe, w których powietrze przepływa prostopadle, krzyżując się . Ich sprawność szacuje się na 60-70 procent, tego typu rozwiązania ze względu na niewielką sprawność powoli odchodzą w przeszłość.
– Przeciwprądowe, w których powietrze wywiewane i nawiewane przepływają w przeciwnych kierunkach. W tym przypadku realna sprawność to nawet 95 procent.
– Obrotowe, wyposażone w specjalny wirnik, które posiadają sprawnością na poziomie 70-85 procent. Zaletą tych wymienników jest brak konieczności stosowania nagrzewnic wstępnych oraz odzysk wilgoci.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rekuperatora?

 

– Wydajność, która informuje o tym, ile powietrza zostanie przetłoczone przez urządzenie w ciągu jednej godziny. Ważnę aby ta ilośc powietrza była transportowana przy określonym przez projektanta sprężu.
– Sprawność, a więc ilość ciepła odzyskiwanego przez urządzenie.
– Zapotrzebowanie na energię, uzależnione od wielkości wentylatorów oraz nagrzewnic.
– Hałas, gabaryty, rodzaj wentylatorów, układ króćców, automatykę oraz cenę.
– Funkcje – nowoczesne centrale tego typu posiadają systemy przeciwzamrożeniowe oraz funkcję by-pass, która pozwala na nawiew chłodnego powietrza nocnego bez przechodzenia przez wymiennik
– System sterowania, bowiem im bardziej jest on rozbudowany, tym łatwiejsza i mniej absorbująca jest obsługa centrali wentylacyjnej.

 

Kiedy zwraca się inwestycja w rekuperację?

 

Właściwy projekt wentylacji posiadającej odzysk ciepła i jej dokładna instalacja pozwalają na zwrot inwestycji nawet w kilka lat – wszystko to dzięki generowanym oszczędnościom na ogrzewaniu oraz obniżeniu kosztów budowy o materiały niepotrzebne przy tym systemie. Wszystko jest uzależnione od wymagań inwestora, wielkości instalacji oraz klasy centrali.

Czy sterowanie systemem jest trudne?

 

Rekuperatory to urządzenia wyposażone w systemy sterowania, których sterowanie odbywa się ręcznie w czasie rzeczywistym lub automatycznie – poprzez zaprogramowanie funkcji urządzenia na określony czas albo poprzez dokładne ustawienie wszelkich opcji na stałe. Obsługa może odbywać się za pomocą pilota, sterowników naściennych albo paneli dotykowych.

 

Czy stosując ten system mogę otwierać okna?

 

Wiele osób decydując się na montaż wentylacji z odzyskiem ciepła uważa, że otwieranie okien podczas pracy systemu nie jest zalecana.– W niektórych przypadkach jest to jednak doskonałe uzupełnienie procesu wentylacji i pozwala na uzyskanie jeszcze większego komfortu. Nie zalecamy jednak otwierania okien przy bardzo wysokich lub niskiach temperaturach na zewnątrz,.

Czy warto zainwestować w gruntowy wymiennik ciepła?

 

Rekuperacja pozwala na zastosowanie GWC i jest to rozwiązanie samo w sobie bardzo fajne jednak ze względu na wysokie ceny tego systemu i koszty montażu , rozwiązanie jest mało opłacalne. Decyzję o montażu wymiennika gruntowego sugerujemy dokonać po konsultacjach ze specjalistą w dziedzinie rekuperacji.