Po co nam rekuperacja?
Pewnie większość z Państwa zadaje sobie pytania po co mi wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła? Po co, skoro do tej pory była wentylacja grawitacyjna i wszystko było dobrze?
Odpowiedź jest bardzo prosta!
W starym typie budownictwa wentylacja ta jeszcze w miarę spełniała swoje zadanie, okna nie były zbyt szczelne (dzięki czemu powietrze było wprowadzane do domu bez większych problemów) i wentylacja działała raz lepiej raz gorzej, ale działała. Nieważne, że przy tym powietrze, które ogrzewaliśmy było wyrzucane bezpowrotnie na zewnątrz więc tak naprawdę wyrzucaliśmy część swoich ciężko zarobionych pieniędzy przez komin!
Obecnie wygląda to troszkę inaczej. Nowe budownictwo proponuje nam nowoczesne rozwiązania, powstające domy są energooszczędne (czasem pasywne) o niskim zapotrzebowaniu energii. Stosuje się w nich izolację o bardzo dobrych parametrach i dużej grubości, która zabezpiecza dom przed utratą ciepła . Okna, które montujemy w nowych budynkach są bardzo szczelne, mają również zabezpieczyć dom przed utratą energii. Niestety jednocześnie uniemożliwiają one doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza na potrzeby budynku i ludzi w nim mieszkających. Oczywiście są przecież możliwości zastosowania rozszczelnienień, nawiewników okiennych doprowadzających powietrze do pomieszczeń . No tak! To w takim razie, po co kupowaliśmy super szczelne okna płacąc za nie jakby nie było duże pieniądze? Po to, żeby je teraz rozszczelniać i tracić energię, którą chcieliśmy zaoszczędzić?
Myślę,że wniosek nasuwa się sam! Jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie rekuperacji!
A co nam daje rekuperacja?
– zapewnia nam oszczędności na ogrzewaniu u nawet do 40-50%;
– gwarantuje doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza;
– zapewnia odpowiednią wentylacje budynku, dzięki czemu nie powstaje grzyb na ścianach;
– usuwa dwutlenek węgla z budynku, zapewniając nam tym samym większy komfort i lepsze samopoczucie;
– szybko usuwa nadmiar pary wodnej z pomieszczeń, efekt – to np. znacznie szybciej odparowujące lustra w łazienkach;
– prędko usuwa nieprzyjemne zapachy z łazienek, kuchni i innych pomieszczeń;
– eliminuje hałas z zewnątrz dzięki szczelnie zamkniętym oknom;
– filtruje powietrze doprowadzane do budynku.