Czy rekuperacja się opłaca?

Rekuperacja przynosi bez wątpienia spore oszczędności. Oczywiście koszty ponoszone podczas inwestycji mogą być odczuwalne, natomiast nie są to kwoty niedostępne dla większości osób. Konkretna wartość inwestycji wyliczana jest indywidualnie na podstawie kilku aspektów, takich jak wybrany rekuperator, powierzchnia obiektu czy też sposób dystrybucji powietrza.

Pragnąc określić opłacalność inwestycji należy wziąć pod uwagę zarówno koszty inwestycji jak i późniejszej eksploatacji systemu. Należy pamiętać, iż wybierając lepsze, nowocześniejsze rozwiązania obniżamy również koszty użytkowania wentylacji z odzyskiem ciepła.

Warto także rozważyć wykonanie systemu rekuperacji już podczas projektowania samego budynku co pozwoli na duże oszczędności, między innymi poprzez wyeliminowanie konieczności konstruowania kominów wentylacji grawitacyjnej, co stanowi znaczącą część całej wartości inwestycji. Podczas projektowania można również od razu uwzględnić sposób rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych, optymalizując go i zmniejszając koszty.

Podczas eksploatacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła największe wydatki to zużycie energii oraz konieczna wymiana filtrów. Decydując się na inwestycję w nowoczesny rekuperator redukujemy do minimum zużycie prądu, a wymieniane co 3 miesiące filtry to koszt około 50 złotych.

Wentylacja z odzyskiem ciepła przy odpowiednim projekcie, doborze najlepszych elementów oraz prawidłowym montażu to stosunkowo niewielkie koszty na etapie inwestycji oraz eksploatacji, dzięki czemu szybko się zwraca w ok. 3 do 5 lat.

Co to jest rekuperacja?

Ile kosztuje rekuperacja?

Po co nam rekuperacja?

gwarancja