Zainwestowałeś w wentylację z odzyskiem ciepła? A może dopiero rozważasz zakup rekuperatora? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, ten artykuł z pewnością Ci się przyda. Dowiesz się z niego, dlaczego serwis rekuperacji jest ważny, jakie działania obejmuje i kto powinien go wykonać. Dzięki tej wiedzy będziesz w stanie odpowiednio zadbać o instalację i jej urządzenia składowe, a to pomoże Ci uniknąć niepotrzebnych kosztów.
Czy serwis rekuperacji jest konieczny?
Zdarza się, że osoby szukające oszczędności zaczynają się zastanawiać, czy serwis rekuperacji naprawdę jest niezbędny. Aby mieć jasność w tej kwestii, od razu chcemy zapewnić, że tak. Każda instalacja, zwłaszcza mająca bezpośredni wpływ na codzienny komfort lub zdrowie człowieka, powinna być regularnie poddawana przeglądowi i – w razie potrzeby – naprawiana. Ta zasada odnosi się także do instalacji z rekuperatorem. Poddawanie jej regularnemu serwisowi przynosi szereg korzyści i pozwala uniknąć poważnych kosztów, wynikających z zaniedbań.
Korzyści z regularnych przeglądów i napraw
Cykliczne przeglądy i ewentualne naprawy przyczyniają się do wydłużenia żywotności instalacji. Dlaczego jeszcze są tak ważne? Ponieważ:
- umożliwiają wykrycie drobnych usterek, zanim staną się poważnym problemem,
- przekładają się na oszczędność – drobna naprawa to mniejszy koszt,
- sprzyjają zdrowiu – regularna wymiana filtrów jest konieczna, żeby instalacja rozprowadzała czyste powietrze.
Serwis rekuperacji powinno się wykonywać nie rzadziej niż raz w roku, jeśli jest ona użytkowana w standardowych warunkach (w tradycyjnym domu jednorodzinnym). W innym przypadku potrzeba dokonywania przeglądów może zachodzić częściej. Dotyczy to np. miejsc użytku publicznego lub zakładów produkcyjnych.
Co obejmuje serwis rekuperacji?
Dbałość o stan wentylacji z odzyskiem ciepła polega na czymś więcej niż wymiana filtrów. Pełny serwis obejmuje też:
- czyszczenie kratek zewnętrznych, wymiennika, wnętrza rekuperatora,
- sprawdzenie ogólnego stanu obudowy, mocowań, daszków,
- kontrolę automatyki, poboru prądu, stanu okablowania,
- dezynfekcję lub czyszczenie rekuperatora i kontrola odpływu skroplin.
Cała instalacja jest dokładnie sprawdzana zgodnie z punktami protokołu serwisowego. W przypadku wykrycia usterki dokonuje się naprawy lub wymiany uszkodzonej części. Poprawnie przeprowadzony przegląd umożliwia dokładne poznanie stanu rekuperatora i całego systemu wentylacji.
Jak często trzeba wymieniać filtry?
Filtry używane w rekuperatorach wymagają częstej kontroli. Niektóre trzeba zastępować nowymi po upływie 3 miesięcy, a inne jeszcze szybciej. Wiele nowoczesnych urządzeń zawiera sterowniki, dzięki którym użytkownik jest informowany o potrzebie założenia czystych filtrów, kiedy stare są już zużyte. Warto podkreślić, że im mniejsze pyłki, drobnoustroje i zanieczyszczenia są zatrzymywane, tym prędzej następuje potrzeba wymiany. Pilnowanie tej kwestii jest ważne, ponieważ ma zasadniczy wpływ na jakość powietrza wewnątrz budynku, wydajność pracy całej instalacji oraz na pobór prądu i związane z tym wydatki.
Czy można samemu sprawdzić działanie instalacji?
Szczególnie w okresie gwarancyjnym serwis rekuperacji powinno się zlecać specjalistom o odpowiednich kwalifikacjach, współpracujących z producentem. Powierzanie tego zadania upoważnionym osobom jest podstawą utrzymania gwarancji. Jednak nawet później warto zlecać przegląd i naprawy fachowcom. Działanie na własną rękę zawsze wiąże się z ryzykiem przeoczenia usterek albo dokonaniem niewłaściwej naprawy. Aby dokładnie zapoznać się ze stanem instalacji, potrzebna jest wiedza techniczna, ale też z zakresu elektroniki i elektryki. Co więcej, czasem usunięcie znalezionej usterki jest niemożliwe bez użycia specjalistycznych narzędzi, które nie wchodzą w skład podstawowego zestawu serwisowego. Z tych względów lepiej nie zabierać się za przegląd samodzielnie.
Montaż rekuperacji a serwis
Poruszając kwestię serwisu rekuperacji, trzeba także wspomnieć o jej montażu. Ma on ogromne znaczenie, ponieważ część instalacji jest niedostępna dla serwisantów. Przykładem mogą być kanały. Jeśli na etapie ich projektowania, a potem tworzenia popełni się błędy, trudno je później usunąć. Problemy powstające w miejscach, do których nie można się dostać, nie zostaną rozwiązane albo będą wymagały poważnej ingerencji w konstrukcję. Prawidłowy projekt i montaż są więc niezbędne, żeby rekuperacja pracowała bezawaryjnie i wydajnie. Dzięki nim działania serwisowe wystarczają, by utrzymać ją w odpowiednim stanie na lata.
Rekuperacja to system na lata
Na założenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła decydują się osoby prywatne, właściciele firm, zakładów przemysłowych oraz miejsc użyteczności publicznej. Tego rodzaju inwestycję podejmuje się z myślą o wieloletnim użytkowaniu, jednak aby rekuperacja stale funkcjonowała wydajnie i bezproblemowo, trzeba mądrze wybrać wykonawcę instalacji, a następnie regularnie wymieniać filtry i dbać o cykliczny serwis. Dopiero połączenie tych elementów umożliwi bezawaryjne, długotrwałe działanie instalacji.